ZalogujLicznik odwiedzin

DziśDziś618
WczorajWczoraj756
RazemRazem3331602
Magia Chatki Puchatka
Wpisany przez Piotr Lisowski   

 

Według Wikipedii czy magazynu "npm" „nasze” najukochańsze schronisko jest  jednym z najgorszych,   nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe? Hmm, zliczmy zatem gwiazdki, ale wszystkie, zróbmy z nich macierz i przyjrzyjmy się jak dokładnie wygląda rozkład Gaussa, a zabrzmi nam donośnie jak dzwon, że coś tu nie gra. Czemu gwiazdki w ocenie schroniska i co ma od tego dzwon i co to w ogóle ma wspólnego z Chatką Puchatka? Postaram się wyjaśnić. Wykres funkcji prawdopodobieństwa jest krzywą dzwonową - stąd dzwon, gwiazdy,  ponieważ hotele kategoryzuje według liczby gwiazdek, a schroniska górskie bywają oceniane tą samą miarą. Ale jeśli liczymy gwiazdy to bierzmy pod uwagę nie tylko wybrane, ale wszystkie gwiazdy ze zbioru. Wszak to pozwoli spojrzeć nam z nieco innej perspektywy na klasę i charakter „Lutkowego” przybytku. „ Chatka Puchatka", Kremenaros, Hala Szrenicka to nadal obiekty, które najlepiej omijać z daleka”* . Kaplica, ale komu dzwoni temu dzwoni, bo na obiektywną jakość schroniska składa się z bardzo wielu drobnych losowych czynników i zależnie od tego co podstawimy do zbioru i jak ułożymy próbę taki otrzymamy wynik.

 

Fot. Piotr Lisowski

Piotr Lisowski, Bieszczdy, Chatka Puchatka, Połonina Wetlińska,

 

Zatem do sedna. Łatwo jest ocenić listę pozycji w menu , stan toalet, zmierzyć szerokość fugi między płytkami w toalecie, czy temperaturę wody kranie- jeśli woda jest, ale porównując należy przyłożyć miarkę kontekstu. I tak do schroniska pod Trzema Koronami wiedzie droga asfaltowa, a do schroniska na Chatce Puchatka. Każdy kto che to zobaczy co widzie... Jedne schroniska leżą lub są położone pod, a inne dumnie wybijają się nad- śmiem twierdzić, że czasem wybijają się nad  "n.p.m.".

 

 

 

 

Trudno mi dyskutować z kryteriami przyjmowanymi w takich rankingach, ale jako turysta”mam prawo przykładać do nich szerszy kontekst... Schronisko-> schron-> schronienie → przetrwanie taka jest główna funkcja przybytku takiego jak Chatka Puchatka.W takich, a nie innych warunkach ten obiekt funkcjonuje,  a gwiazdki to zostawmy hotelom. Pamiętajmy o tym, że gdy już skrzą się gwiazdki w płatkach śniegu to do Lutka pług nie dojedzie,  kapustę na bigos trzeba wnieść na plecach. To też musi kosztować.

 

Fot. Piotr Lisowski

 

A patrząc jeszcze szerzej to właśnie Chatka Puchatka ma gwiazdek najwięcej i to dosłownie! Nigdzie nie ma tylu gwiazd co w Bieszczadach, a łatwo o tym zapomnieć.  Szczególnie z z przytulnego ciepłego schroniska po obfitej kolacji w wykwintnej schroniskowej restauracji i gdy nie trzeba ruszyć do toalety aż za grań... Ale tu  jak już się ruszymy to zobaczymy miliardy gwiazd , możemy spróbować je policzyć i ocenić, które są większe i ważniejsze – bywa, że  taka Mleczna Droga więcej jest warta niż każde 5 gwiazdek na szyldzie. Gdzie kto chce głowę przytulić jego sprawa i kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Tylko czemu Chatka Puchatka jednak cieszy się taką popularnością...?

 

Fot. Piotr Lisowski

 

 

Jak wycenić widoki, który mamy bezpośrednio po wyjściu ze schroniska na samym szczycie? Ile punktów należy się za to, że schronisko daje schronienie w warunkach kiedy jest najbardziej potrzebne? Cóż w jednych rankingach Chatka dołuje, w innych góruje- wygrywa konkursy. Na pewno ma swoje miejsce w sercach turystów...

 

Najszczersze gratulacje
http://architektura.muratorplus.pl/polski-krajobraz/wystawa-pokonkursowa-przed-palacem-prezydenckim-w-warszawie_3966.html

 

Fot. Piotr Lisowski

 

Polecam

Schronisko na Połoninie Wetlińskiej

http://www.grupabieszczady.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=182&Itemid=294

https://www.facebook.com/pages/Piotr-Lisowski-Fotografia/704904569566344?fref=photo

 

Fot. Piotr Lisowski

 

 

Nasza strona www.grupabieszczady.pl jest powiązana z grupami na facebooku. Mamy ich kilka, na wszystkich dobrze bawimy się ale tylko kilka tętni życiem. Najbardziej popularna jest grupa, a raczej forum bieszczadzkie https://www.facebook.com/groups/grupa.bieszczady/ , tętni życiem, tworzymy już zintegrowaną społeczność, połączyła nas pasja i miłość do naszej części Karpat. To spełnienie naszych, a przede wszystkim moich marzeń, udało mi się stworzyć bieszczadzką  platformę informacyjną, wśród nas są turyści, mieszkańcy regionu, dziennikarze, artyści, naukowcy, samorządowcy itd. Druga grupa o której chcę wspomnieć to ta poświęcona Beskidowi Niskiemu https://www.facebook.com/groups/278404572261928/ ta ma ciut inny charakter, ostatnio non stop sprzeczamy się ze sobą, a nawet są tu wojenki podjazdowe. Trzecia perełka to Polska niezwykła   wyjątkowo piękny gadulec, ciągle tu coś dzieje się, "buzie" nam nie zamykają się https://www.facebook.com/groups/494010277310428/ Nie wszystkie grupy okazały się hitem, komercyjna siostra grupy bieszczadzkiej Bieszczady noclegi  https://www.facebook.com/groups/403982863019427/ może nie jest niewypałem, ale cieszy się zbytnim powodzeniem. Z założenia miało to być miejsce komercyjnych wpisów, mimo to zapraszam i na nią. Mamy jeszcze "dzieciątko" grupę Karpaty https://www.facebook.com/groups/778655515479626/ , która powstała kilka miesięcy temu. Jest ciekawa, być może i ona będzie kiedyś tętnić życiem. Mamy i fan coś tam Grupa Bieszczady, w założeniu miał to być serwis karpacki, miejsce kontaktu Czytelników z nami. Jeszcze kilka tygodni tętniła życiem ale teraz serwis społecznościowy ją blokuje, niegdyś docierała czasami do 10 000 osób, teraz do 1-3 000 https://www.facebook.com/grupabieszczady Jednym z  aspektów naszej bytności w świecie wirtualnym jest promocja Bieszczadów, gór i młodych duchem talentów. Tu będę wrzucać zdjęcia cieszące się największą popularnością na grupach.

 

Fot. Piotr Lisowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.....................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.